چهارشنبه 3 خرداد 1396

یادداشت

یادداشت چهاردهم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)
در مدل عملیاتی کارت اعتباری مرابحه، مشتری می‌تواند با کارت اعتباری، کالاها و خدمات مورد نیاز خود را از تمامی مراکز فروش تهیه کند و اساسا نیازی به ارائه فاکتور به بانک وجود نخواهد داشت.

یادداشت دوازدهم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)
طرح کارت اعتباری علی رغم نقاط قوت فراوانی که دارد، ممکن است منجر به انبساط ترازنامه بانک مرکزی و افزایش پایه پولی شود.

یادداشت سیزدهم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)
به دلیل ماهیت مرابحه، ابزار کارت اعتباری که بر اساس این عقد طراحی شده، می‌تواند جایگزین سه قرارداد فروش اقساطی، جعاله و مضاربه شود. با انجام این کار، از تعداد عقود بانکی کاسته شده و امکان اجرای بهتر آن‌ها در عمل بیش از پیش فراهم می‌شود.

یادداشت یازدهم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)،
سیاست توسعه کارت‌های اعتباری در شبکه بانکی کشور، به عنوان طرحی کوتاه‌مدت قابل قبول بوده و منافع گوناگونی به همراه خواهد داشت.

یادداشت نهم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)،
مسلما طرح کارت اعتباری منافع گوناگونی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت؛ اما دستیابی به این منافع، نیازمند اجرای صحیح و دقیق این طرح مطابق برنامه‌ریزی اولیه بانک مرکزی است. از این رو خارج شدن طرح از برنامه‌ریزی اولیه در عمل، هزینه‌های فراوانی به همراه خواهد داشت.

یادداشت هشتم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)، سیاست بانک مرکزی مبنی بر جلوگیری از تبدیل کارت‌های اعتباری مرابحه به پول نقد، از منظر بانکداری اسلامی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. زیرا نقد شدن این کارت‌ها بدون خرید کالا، منجر به از بین رفتن ماهیت عقد مرابحه و ایجاد شبهه ربای قرضی در سود پرداختی می شود.

یادداشت هفتم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)‌،
سیاست توسعه استفاده از ابزار کارت اعتباری جهت پاسخگویی به نیازهای خرد مشتریان، علی رغم نقاط قوت زیادی که دارد، ممکن است به توسعه فرهنگ مصرف‌گرایی و خرید کالاهای لوکس و غیرضروری منجر شود.

یادداشت پنجم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)‌،
کارت‌های اعتباری یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین محصولاتی است که به تازگی در شبکه بانکی کشور جهت پاسخگویی به نیازهای خرد مشتریان عملیاتی شده است اما علی رغم نقاط قوت فراوان کارت‌های اعتباری، نیاز است بانک مرکزی و شبکه بانکی با توسعه تدریجی و فرهنگ‌سازی مناسب در رابطه با این ابزار، زمینه استفاده صحیح از آن را فراهم کنند.

یادداشت چهارم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)،
کارت اعتباری بر اساس قالب حقوقی مرابحه طراحی شده که این قالب، سازگاری بالایی با تمامی مذاهب فقهی شیعه و اهل سنت دارد؛ این مطلب زمینه استفاده آتی از این کارت‌ها در سایر کشورهای اسلامی و در سطح بین‌المللی را فراهم می‌کند. با این حال، موفقیت این ابزار، در گرو توجه ویژه به ضوابط فقهی و حقوقی عقد مرابحه در عمل است.

یادداشت دوم از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)،
اخیرا طرح اعطای کارت‌های اعتباری با هدف خروج کشور از رکود و به تبع آن افزایش رفاه اقتصادی خانوارها توسط بانک مرکزی عملیاتی شده است. آشنایی هر چه بیشتر با مزایا و معایب کارت‌های اعتباری، موجب می‌شود تا هم شبکه بانکی و هم مشتریان، با آگاهی بیشتری از این ابزار مفید استفاده کنند.

یادداشت اول از پرونده هفته (تحلیل طرح کارت اعتباری مرابحه)،
آشنایی با مزایا و معایب کارت اعتباری نه تنها آگاهی بیشتری به شبکه بانکی بلکه به مشتریان برای بهره گیری از این ابزار مفید را ارائه می کند.
 
 

  logo-samandehi