چهارشنبه 3 خرداد 1396

یادداشت

آخرین یادداشت از پرونده هفته (تورم تک رقمی به عنوان مهمترین دستاورد دولت)،

آیا تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی با احساس مردم از هزینه‌ها هم‌خوانی ندارد؟ تورم چیست؟ آیا آنچه بانک مرکزی به عنوان تورم اعلام می‌کند همان است که مردم از افزایش هزینه‌هایشان احساس می‌کنند؟ اگر تفاوتی بین این دو نیست چرا گاهی در آمار اعلامی بانک مرکزی تشکیک می‌شود؟ در این نوشته توضیحاتی در پاسخ به این سوالات ارائه می‌شود.

یادداشت پنجم از پرونده هفته (تورم تک رقمی به عنوان مهمترین دستاورد دولت)، علی‌رغم روند نزولی نرخ تورم و کاهش نرخ نقطه به نقطه به رقم ۸٫۱ در تیرماه امسال، آخرین آمارها حاکی از آن است که در مردادماه نرخ تورم نقطه به نقطه روند صعودی در پیش گرفته است. حال این سوال مطرح می‌شود که علت معکوس شدن روند نرخ تورم در اقتصاد ایران چیست؟

یادداشت چهارم از پرونده هفته (تورم تک رقمی به عنوان مهمترین دستاورد دولت)، کنترل تورم و جلوگیری از کاهش ارزش پول، نه تنها با اهداف نظام اقتصادی اسلام در تعارض نیست، بلکه بر اساس آیات قرآن و روایات، اساسا یکی از وظایف حکومت اسلامی جلوگیری از بی‌ارزش شدن مقیاس‌های سنجش متداول است؛ که مسلما یکی از مهمترین آن‌ها پول رایج است.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص قیمت مصرف‌کننده که خرداد ۱۳۹۵ در سطح ۶٫۸ درصد به حداقل خود رسید، از تیرماه ۱۳۹۵ بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفت و در پایان مرداد ۱۳۹۵ در سطح ۹٫۴ درصد قرار گرفت تا بانک مرکزی را با این چالش روبه‌رو نماید که چه تهدیداتی در مقابل حفظ دستاورد تورم تک‌رقمی در مقابل دولت یازدهم قرار دارد.

یادداشت دوم از پرونده هفته (تورم تک رقمی به عنوان مهمترین دستاورد دولت)؛حفظ و صیانت از دستاورد تورمی در شرایط کنونی یکی از شروط حیاتی برای بهره‌برداری از ظرفیت سرمایه‌گذاری خارجی و تعامل با اقتصادجهانی است. در پیش گرفتن سیاست‌های کوتاه‌مدت انبساطی در صورتی که از کارایی لازم برخوردار نباشند، می‌تواند با دامن زدن به انتظارات تورمی و متعاقب آن افزایش تورم داخلی، ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را برای شرکای خارجی افزایش دهد.

یادداشت اول از پرونده هفته (تورم تک رقمی به عنوان مهمترین دستاورد دولت)؛ سرعت بیش از حد کاهش تورم از ناحیه سیاست‌های انقباضی می‌تواند رکود اقتصادی را آنچنان تعمیق کند که عواقب ناشی از آن در بلند‌مدت با منقبض کردن سمت عرضه (مخصوصاً با افت بیش از حد سرمایه‌گذاری و عدم گسترش صنایع جدید) تورم را از ناحیه کاهش عرضه افزایش دهد و موفقیت‌های کسب شده در زمینه کاهش تورم را به خطر بیاندازد.
 
 

  logo-samandehi