يک شنبه 10 ارديبهشت 1396

حذف یارانه ثروتمندان متوقف شد؟
سناریوی یارانه‌ای دولت در سال ۹۶/ پرداخت یارانه ادامه می‌یابد
سناریوی یارانه‌ای دولت در سال ۹۶/ پرداخت یارانه ادامه می‌یابد
تاريخ:بيستم آذر 1395 ساعت 11:53   |   شناسه خبر : 14086

دولت در قالب لایحه بودجه سال ۹۶ برای پرداخت یارانه نقدی ۴۸ هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی کرده که به معنای ادامه پرداخت یارانه‌ها در سال هفتم و عدم تغییرات اساسی در این برنامه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا)، پرداخت یارانه‌های نقدی به اقشار مختلف جامعه از آبان ماه سال ۸۹ آغاز و تاکنون ادامه یافته است. یارانه ای که از ابتدا مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در هر ماه تعیین و پس از گذشت ۷ سال نیز بدون افزایش پرداخت می شود. در عین حال، برخی کارشناسان می گویند ارزش یارانه سال ۸۹ با نرخ تورم فعلی در سال ۹۵ در واقع ۸ هزار تومان است.

طی سال های اخیر و به ویژه پس از آغاز به کار دولت یازدهم زمزمه هایی مبنی بر حذف کامل پرداخت یارانه نقدی و یا توقف پرداخت یارانه به گروه های برخوردار و ثروتمند مطرح بوده، با این حال تا به امروز آنچه که وزارت کار اعلام کرده، تنها یارانه ۳ میلیون نفر حذف شده است، اما مجلس دولت را مکلف کرده تا یارانه دستکم ۴۰ میلیون ایرانی حذف و روند پرداخت آن متوقف شود.

حذف یارانه ۳ میلیون نفر

در عین حال، این مسئله که در بین گروه های حذف شده یارانه برخی افراد نیازمند هم به صورت اشتباهی حذف شده، وجود دارد. دولت در سال های اخیر بر این موضوع که برای حذف یارانه اقشار برخوردار نیازمند بانک اطلاعاتی است تاکید داشته ولی تا به امروز مشخص نیست از چه طریق و با استفاده از کدام بانک اطلاعاتی یارانه برخی افراد حذف شده و چرا برخی با وجود تمکن مالی، همچنان یارانه دریافت می کنند.

در یک مرحله دولت طی سال های گذشته اقدام به ثبت نام دوباره متقاضیان دریافت یارانه نقدی کرده و انتظار بر این بود که میلیون ها نفر از دریافت یارانه انصراف بدهند و برای این منظور نیز به مردم گفته بود اگر از دریافت یارانه انصراف بدهند منابع آن را در بخش سلامت و درمان هزینه می کند، اما عملا چنین نشد و دوباره بیش از ۷۰ میلیون نفر ترجیح دادند یارانه نقدی دریافت کنند.

حالا دولت در آستانه ماه های پایانی فعالیت خود که لایحه بودجه سال آینده کل کشور را به مجلس ارسال کرده تصمیم دارد پرداخت یارانه های نقدی در سال آینده را نیز کماکان ادامه دهد و برای این منظور پیش بینی های بودجه ای داشته است.

پرداخت یارانه ادامه می‌یابد

نگاهی به لوایح بودجه سال ۹۵ و ۹۶ نشان می دهد که در هر دو مورد دولت تقریبا به صورت یکسانی پیش بینی بودجه برای پرداخت یارانه نقدی داشته است و نه تنها در سال جاری تاکیدی بر حذف یارانه ثروتمندان نشده بلکه در لایحه بودجه سال ۹۶ نیز چنین چیزی وجود ندارد. دولت در سال جاری و سال آینده به منظور اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، ۴۸ هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی کرده است.

در تبصره 14 لایحه بودجه 95 آمده است: در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب 1388.10.15 به دولت اجازه داده می شود، در سال 1395 منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ 480 هزار میلیارد ریال و ردیف های یارانه ای این قانون با استفاده از انواع روش های پرداخت نقدی و غیر نقدی به خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید اقدام نماید.

دولت برای سال ۹۶ نیز در قالب تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور آورده است: در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب 1388.10.15 به دولت اجازه داده می شود در سال 1396 از محل درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات مذکور تا مبلغ چهارصد و هشتاد هزار میلیارد (480000000000000) ریال و ردیف های یارانه ای این قانون با استفاده از انواع روش های پرداخت نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف و نیازمند و ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید و اشتغال اقدام نماید.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

از
نرخ لحظه ای سکه و ارز
سکه بهار آزادی 1,183,000
سکه امامی 1,220,200
نیم سکه 674,500
ربع سکه 379,500
سکه گرمی 257,000
دلار 3,773
یورو 4,173
درهم 1,038
پوند 4,891
کرون 430
بیشتر 
 

  logo-samandehi