چهارشنبه 3 خرداد 1396

در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛
طراحی سناریوی 28 مرحله‌ای اشتغال/ بازارکار ۲ گروه سکه شد
طراحی سناریوی 28 مرحله‌ای اشتغال/ بازارکار ۲ گروه سکه شد
تاريخ:بيست و دوم آذر 1395 ساعت 09:32   |   شناسه خبر : 14150

کارشناس ارشد و مدرس کارآفرینی با تاکید بر اینکه اقتصادمقاومتی نسخه شفابخش دردهای اقتصاد کشور است، گفت: 28 اقدام عملیاتی اشتغال‌زایی از مدرسه تا بازار کار با کارآفرینی طراحی شده است.

مسلم خانی در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا)، با اشاره به طرح‌های ملی اشتغال‌زایی بر بستر آموزش و رونق کارآفرینی گفت: توانمندسازی نیروی انسانی، محور اصلی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

مدرس کارآفرینی دانشگاه به نقش نظام آموزشی ایران در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: حاصل ابلاغ این سیاست‌ها رشد اقتصادی شتابان، پایدار و اشتغال در جامعه خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه با بسیج تمامی ظرفیت ها و امکانات می‌توان به بهبود مستمر فضای کسب و کار در جامعه امیدوار بود، اظهارداشت: انسان‌های بالنده و توانا محور اصلی توسعه یافتگی در هر کشوری قلمداد می‌شوند.

خانی با اشاره به اینکه نیروی انسانی کارآمد محصول مراکز آموزشی و دانشگاهی است، گفت: در همه بندهای 24 گانه سیاست‌های اقتصادمقاومتی مولفه‌های اساسی از قبیل توانمندسازی، کارآفرینی، پویایی، تحرک، خلاقیت، نوآوری، ابداع، آفرینش و غیره به چشم می‌خورد.

نسخه شفابخش دردهای اقتصادی

خانی تصریح کرد: تحقق پذیری اقتصاد مقاومتی با تکیه بر استعدادها و قابلیت‌های درونی و استفاده بهینه از منابع انسانی امکانپذیر است. وی اظهارداشت: فرهنگ اقتصاد مقاومتی باید به یک اقدام راستین و واقعی در جامعه تبدیل شود، چون نسخه شفابخش دردهای اقتصادی جامعه است.

کارشناس ارشد بازار کار گفت: بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی قانون برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اشتغال ابلاغیه مقام معظم رهبری، الگویی در قالب 28 اقدام علمی و عملیاتی تحت عنوان طرح جامع توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان و دانش آموزان موسوم به "تاک دانش" تنظیم و به دولت تقدیم شده است.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی طرح مزبور مبتنی بر تربیت نیروی انسانی خلاق، نوآور و کارآفرین، کاهش هزینه های جستجوی شغل، جامعه پذیری دانشجویان و دانش آموزان قبل از فارغ التحصیلی، تعامل و ارتباط بهینه نظام آموزشی رسمی با بازار کار، عملیاتی شدن مطالبات واقعی بازار کار به وسیله مراکز دانشگاهی و ... است.

این مدرس کارآفرینی افزود: طرح ملی «از مدرسه تا دانشگاه تا بازار کار با کارآفرینی» به دنبال کاهش شکاف و فاصله بین بازار کار، مراکز آموزشی و دانشگاهی در کشور است. وی با تصریح اینکه کاهش یا حذف این فاصله مستلزم برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است، گفت: طرح مزبور به دنبال ارتباط معنادار بین مدرسه، دانشگاه و بازار کار است.

طراحی مدل جدید اشتغال از مدرسه تا بازار کار

خانی تاکید کرد: ارتباط معناداری بین نظام آموزشی و بازار کار در کشورهای آلمان، آمریکا، ژاپن و ... تعریف شده است. وی گفت: طرح ملی «از مدرسه تا دانشگاه تا بازار کار با کارآفرینی» با 28 اقدام عملیاتی از قبیل کشف استعداد، تشکیل گروه های کارآفرینی دانش آموزی در مدارس، ایجاد مراکز رشد ایده در مدارس، طرح های کارآموزی دانش آموزی و تعیین سرانه ارتباط با بازار کار و در نهایت گسترش آموزش های کارآفرینی در نظام آموزشی کشور تهیه و به دولت تقدیم شده است.

این استاد دانشگاه افزود: از دیگر موارد این طرح می توان به هدایت ایده ها به سمت آموزش های نظام مند و تابع الگوی های بین‌المللی کار آفرینی، آموزش مشاغل خوداشتغالی، مشاغل خانگی، ایجاد تعاونی‌های کسب و کار، ایجاد شرکت‌های سهامی، شرکت‌های تعاونی دانش بنیان، ایجاد مدارس کسب و کار حرفه‌ای، کاریابی و غیره اشاره کرد.

وی اظهارداشت: در این مجموعه 28 گانه نخستین توصیه به نظام آموزشی ایران موضوع کشف استعداد، هدایت استعداد و مدیریت استعداد است. خانی گفت: برنامه ریزی برای هدایت استعدادهای دانش آموزان در مسیر صحیح به عنوان یک مدل در نظام آموزشی کشور ضروری به نظر می رسد.

خانی گفت: بزرگترین سرمایه یک انسان توانمندی‌ها و قابلیت‌ها در قالب استعدادهای بالقوه‌ای است که خداوند در وجود بشریت به ودیعه نهاده است. به دنبال کشف صحیح استعدادهای بالقوه، سایر نیازهای انسان از قبیل آموزش، شغل و ... به خودی خود بر مدار درست و صحیح قرار می‌گیرند.

وی در ادامه ایجاد مراکز رشد ایده در مدارس را یک ضرورت ملی دانست و گفت: مراکز رشد از گلوگاه های مهم در نظام کارآفرینی هستند. خانی افزود: در تمامی مدارس اتحادیه اروپا و سایر کشورهای توسعه یافته جهان، مراکز رشد ایجاد شده چون بزرگترین معدن ایده‌پردازی در دوره کودکی و نوجوانی است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه دوره کودکی و نوجوانی اوج ایده‌های خلاق بدون سانسور و بدون قالب ذهنی است، گفت: هدایت این ایده‌ها به سمت مراکز رشد برون دادهای بسیار ارزشمندی به همراه دارد.

کارآفرینی از مدرسه تا بازار کار

خانی ادامه داد: برای عملیاتی شدن طرح ملی «از مدرسه تا دانشگاه تا بازار کار با کارآفرینی» نیازمند ستاد ملی و تفاهم‌نامه‌های همکاری بین وزارتخانه ها و سازمان های ذی‌مدخل همچون وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد علمی نخبگان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و غیره است. وی افزود: کارآفرینی علاوه بر ایجاد اشتغال موجب بالا رفتن کیفیت زندگی، توزیع مناسب درآمد، کاهش اضطراب های اجتماعی و بهره وری از منابع ملی می‌شود.

خانی با اعلام اینکه توسعه اقتصادی در دنیای امروز بر پایه نوآوری، خلاقیت، استفاده از دانش و کارآفرینی استوار است، اذعان داشت: اهمیت کارآفرینی و نقش کلیدی این مهم در پیشرفت جوامع موجب شده بسیاری از مراکز دانشگاهی کشورهای جهان بهره گیری از کارآفرینی را مورد توجه قرار دهند و در این مسیر با تدوین استراتژی‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های علمی در جهت بسط و تقویت روحیه و رفتار کارآفرینی در دانشجویان بکوشند.

خانی در ادامه با تاکید بر اینکه دانش آموزان و دانشجویان باید در مسیر شغلی بهینه خود قرار گیرند، افزود: هم اکنون بازار کار کشور با کمبود شدید تکنسین و کاردان مواجه است. در حال حاضر، به ازای هر شش تکنسین در دنیا یک کاردان و به ازای هر پنج کاردان یک کارشناس وجود دارد.

کارشناس ارشد کارآفرینی در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز فعالیت شبکه تلویزیونی «ایران کالا» در دهه فجر سال جاری در کشور خبر داد و افزود: این شبکه به صوت تخصصی به معرفی کسب و کار، کالاها، خدمات و کارآفرینان ایرانی خواهد پرداخت.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

از
نرخ لحظه ای سکه و ارز
سکه بهار آزادی 1,183,000
سکه امامی 1,205,950
نیم سکه 651,000
ربع سکه 372,000
سکه گرمی 256,000
دلار 3,753
یورو 4,234
درهم 1,038
پوند 4,873
کرون 434
بیشتر 
 

  logo-samandehi