يک شنبه 10 ارديبهشت 1396

در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛
آثار تغییر واحد پولی بر فعالیت‌های اقتصادی
آثار تغییر واحد پولی بر فعالیت‌های اقتصادی
تاريخ:بيست و نهم آذر 1395 ساعت 10:05   |   شناسه خبر : 14369

رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با اشاره به آثار تغییر واحد پولی بر فعالیت‌های اقتصادی گفت: با توجه به افت ارزش ریال نسبت به ارزهای مرجع، حذف یک صفر باعث ارتقاء جایگاه ریال در بازار ارز نمی‌شود.

کوروش پرویزیان در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا)، با اشاره به طرح تغییر واحد پول کشور گفت: تغییر واحد پول کشور موضوعی مهم در اقتصاد است که دولت و سیاست‌گذاران پولی طی چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته‌اند. تغییر ریال به تومان آثار مختلفی بر فعالیت‌ها و کسب و کار دارد و تغییراتی بر میزان محاسبات و فعالیت مالی و اقتصادی فعالان اقتصادی بوجود می‌آورد.

وی افزود: طی سال‌های اخیر ریال در مقایسه با ارزهای دیگر نوسانات زیادی به خود دیده است؛ به طوری‌که زمزمه‌هایی از حذف صفر در بانک مرکزی شنیده می‌شد، انتظار می‌رفت تعداد صفرهای بیشتری از واحد پولی کم شود تا با رفورم پولی، ارزش پول کشورمان وضعیت بهتری پیدا کند اما هم اکنون که تغییر ریال به تومان مورد تصویب دولت قرار گرفته، باید منتظر تصمیمات مجلس شورای اسلامی بود.

مدیرعامل بانک پارسیان اظهارداشت: حذف یک صفر از واحد پولی محاسبات و عملیات فعالان اقتصادی را سهل‌تر می‌کند، اما این اقدام نیازمند یک دوره تطبیق با اعمال روش خاص از سوی مراجع تصمیم گیرنده است، تجارب سایر کشورها مانند ترکیه در حذف صفر از واحد پول نشان دهنده تقویت و بالا رفتن ارزش آن است.

پرویزیان با اشاره به ضعیف شدن ارزش پول یک کشور بیان کرد: وقتی ارزش یک پول به قدری ضعیف می‌شود که از عرصه تعادل و تبادل خارج شود قدرت اقتصادی کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در حال حاضر ریال در برابر یورو، دلار، درهم یا ریال عربستان با ارزش بسیار اندک مواجه است یعنی در قیاس قیمت ریال با دلار فاصله زیادی وجود دارد.

رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ادامه داد: برای ارتقاء ارزش پول ملی کشورمان لازم است که میزان تولیدات اقتصادی افزایش یابد و درآمد سرانه کشور بالا برود.

وی اظهارداشت: متاسفانه با واردات بی‌رویه محصولات خارجی به یک کشور مصرف کننده تبدیل شده‌ایم، در چنین شرایطی قاعدتا از قدرت بالایی برخوردار نیستیم، وقتی ظرفیت‌های تولیدی را ساماندهی کنیم ارزش پولی نیز افزایش می‌یابد.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

از
نرخ لحظه ای سکه و ارز
سکه بهار آزادی 1,183,000
سکه امامی 1,220,200
نیم سکه 674,500
ربع سکه 379,500
سکه گرمی 257,000
دلار 3,773
یورو 4,173
درهم 1,038
پوند 4,891
کرون 430
بیشتر



 
 

  logo-samandehi