چهارشنبه 3 خرداد 1396

در گفتگو با ایبِنا اعلام شد؛
تصمیمات جدید درباره کارکنان بانک ها/ انطباق با استانداردهای جهانی + فیلم
تصمیمات جدید درباره کارکنان بانک ها/ انطباق با استانداردهای جهانی + فیلم
تاريخ:سوم دی 1395 ساعت 14:32   |   شناسه خبر : 14540

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی به‌ منظور انطباق نظام بانکی با استانداردهای بین‌المللی، آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص را در دستور کار خود قرار داده است.

حسین یعقوبی میاب روز جمعه در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبِنا) گفت: تطبیق نظام بانکی با مقررات و استانداردهای بین‌المللی به‌ ویژه استانداردهای کمیته بال، همچنین موافقت‌نامه‌های بال 2 و 3 یکی از مهم‌ترین الزامات قانونی شبکه بانکی کشور است.

وی تصریح کرد: در شرایط حاضر اکثر بانک‌های جهان استانداردها و معیارهای نظارتی خود را با استاندارهای بین‌المللی کمیته بال تطابق کامل داده‌اند از اینرو این روند هنوز در ایران عملیاتی نشده است.

یعقوبی اذعان داشت: متأسفانه شبکه بانکی کشور به دلیل قرار گرفتن بلندمدت در شرایط تحریم، هنوز از شرایط و زیرساخت‌های لازم به‌ منظور انطباق کامل با استاندارهای بین‌المللی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: یکی از انتظارات جامعه از رفع تحریم‌ها، برخورداری شبکه بانکی کشور از فرصت‌های تعامل و همکاری دوباره با بانک‌های بزرگ دنیا است اما این مهم در شرایطی محقق خواهد شد که بانک‌ها بتوانند به‌ راحتی این مسیر را طی کنند.

یعقوبی یادآور شد: بسیاری از بانک‌ها در حال حاضر در شرایط گذار به‌ منظور تطبیق کامل با استاندارهای بین‌المللی بال هستند، اما کماکان با چالش‌هایی در مسیر خود مواجه هستند که امیدواریم این مهم در کشور محقق شود.

وی افزود: یکی از اقدامات بانک مرکزی در این بخش این بوده که آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر در حوزه نظارتی را به‌ صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و از این رهگذر از مدرسین خوب از کشورهای خارجی بهره برده و دوره‌های مناسبی نیز ارائه کرده است.

یعقوبی خاطرنشان کرد: ترجمه و انتشار نشریات حاوی استاندارهای جدید نیز یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی به‌ منظور ارتقاء سطح دانش متخصصین شبکه بانکی کشور بوده، از اینرو تعاملات نزدیکی را با بانک‌ها در این بخش آغاز کرده است.

وی در خاتمه گفت: بانک مرکزی به‌ منظور انطباق با استاندارهای بین‌المللی مشاوره و توصیه‌های خوبی را به شبکه بانکی ارائه داده و امید است با اقدامات انجام‌ شده شاهد حضور فعال بانک‌های کشور در شبکه بانکی بین‌الملل باشیم.

برای مشاهده فیلم گفتگو اینجا را کلیک کنید.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

از
نرخ لحظه ای سکه و ارز
سکه بهار آزادی 1,183,000
سکه امامی 1,205,950
نیم سکه 651,000
ربع سکه 372,000
سکه گرمی 256,000
دلار 3,753
یورو 4,234
درهم 1,038
پوند 4,873
کرون 434
بیشتر 
 

  logo-samandehi