سه شنبه 2 خرداد 1396

در گفت وگو با ایبنا اعلام شد:
تدوین قوانین راه‌اندازی بورس آتی ارز/ فعالان بازار آماده شدند
تدوین قوانین راه‌اندازی بورس آتی ارز/ فعالان بازار آماده شدند
تاريخ:چهارم دی 1395 ساعت 11:54   |   شناسه خبر : 14558

مدیرعامل بورس کالا با تاکید بر اینکه راه‌اندازی بورس آتی ارز منتظر اعلام بانک مرکزی است، گفت: زیر ساخت‌های نرم افزاری و قوانین راه‌اندازی بازار آتی ارز آماده شده است.

حامد سلطانی‌نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا)، درباره راه اندازی بورس آتی ارز افزود:‌ برای راه اندازی این بورس پیش نیازهایی لازم است که البته این پیش نیازها از جانب بازار پول مطرح شده است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار این بازار پیگیر اجرای سیاست‌هایی نظیر یکسان سازی نرخ ارز و همچنین راه‌اندازی بازار بین بانکی است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی گام هایی برای اجرایی شدن ارز تک نرخی برداشته است‌، اظهارداشت: این امر می‌تواند علاوه بر کمک به بازار نقدی، زمینه ساز بازار مشتقه نیز باشد.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد:‌ فعالان این بازار نیز هم اکنون آماده انجام معاملات در این بازار شده اند؛ البته فعالان بورس و طلا اشتراک‌هایی با بازار ارز دارند و این فعالان می‌توانند در این بازار نیز فعال شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که عرضه کننده ارز مورد نیاز بازار آتی ارز  آیا آمادگی ارایه به میزان لازم را دارد؟ گفت:‌ عرضه کننده عمده ارز این بازار بانک مرکزی است.

** نسبت صادرات غیرنفتی و نفتی ۵۰ به ۵۰ شد

مدیرعامل بورس کالای ایران اظهارداشت: نسبت صادرات کشور به سمت صادرات غیر نفتی حرکت کرده به نحویکه این نسبت به ۵۰ درصد رسیده است؛ بنابراین ارز ماحصل از صادرات نفتی و غیر نفتی به نسبت ۵۰ به ۵۰ رسیده که نسبتی بی‌سابقه است.

** طلا و ارز سازمان اموال تملیکی همچنان در راه بورس کالا

مدیرعامل بورس کالا درباره عرضه طلا و ارز قاچاق که در اختیار سازمان اموال تملیکی است، اظهارداشت:‌ این سازمان چند باری این کالاها را روی تابلوی بورس کالا آورد اما به دلیل اینکه شرایط فراهم نشده بود مبادله ای انجام نشد.

سلطانی نژاد تصریح کرد:‌ بنابراین در حال بررسی هستیم تا از این ظرفیت استفاده کنیم و این در حالی است که بهترین راهکار برای عرضه این کالاها بورس کالا است، زیرا در این بورس نیازی به تشریفات مزایده نیست.

وی ادامه داد: انجام این معاملات منوط به عزم مسئولان سازمان اموال تملیکی است زیرا بورس کالا زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده است.

** نقش آفرینی بورس کالا در جلوگیری از خام‌فروشی

مدیرعامل بورس کالا از ماموریت جدید بورس کالا برای جلوگیری از صادرات مواد خام خبر داد و گفت:‌ با توجه به تصویب آیین نامه ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید (جلوگیری از خام فروشی) بورس کالا بر اساس مصوبه هیات وزیران مرجع اجرای این مصوبه شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس صادرات مواد خام باید سه بار در بورس کالا عرضه و در صورت به فروش نرسیدن گواهی صادرات دریافت کند.

مدیرعامل بورس کالا تصریح کرد:‌ این امر ظرفیت خوبی را در رینگ صادراتی بورس کالا ایجاد کرده و از صادرات مواد خام جلوگیری می‌کند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

از
نرخ لحظه ای سکه و ارز
سکه بهار آزادی 1,183,000
سکه امامی 1,213,950
نیم سکه 653,000
ربع سکه 370,500
سکه گرمی 257,000
دلار 3,756
یورو 4,251
درهم 1,037
پوند 4,876
کرون 434
بیشتر 
 

  logo-samandehi